Progresivna dioptrijska stakla predstavljaju modernu tehnologiju u svetu naočara, namenjenu osobama koje pate od prezbiopije, uobičajenog stanja koje se javlja sa starenjem, obično nakon 40. godine života.
Prezbiopija je prirodni proces gubitka elastičnosti očnog sočiva, što otežava fokusiranje na objekte u blizini. Progresivna stakla omogućavaju korisnicima da jasno vide na različitim udaljenostima – od blizine, preko srednje udaljenosti, do daljine – bez potrebe za menjanjem naočara. Ovo ih čini veoma praktičnim rešenjem za svakodnevnu upotrebu.
Progresivne (multifokalne) / Bifokalne naočare – razlike
Za razliku od tradicionalnih bifokalnih stakala, koja imaju vidljive linije između različitih zona za gledanje (npr. donji deo za blizinu i gornji deo za daljinu), progresivna tj. multifokalna stakla nemaju te linije. Ova dioptrijska stakla koriste sofisticiranu tehnologiju kako bi postigla glatki prelaz između različitih dioptrija, što korisnicima omogućava neprekidan vid na svim udaljenostima. Kada nosite progresivna stakla, možete gledati daleko, na srednju udaljenost, kao što je računar ili neki objekti u prostoriji, a i čitati na blizinu, bez potrebe za pomeranjem naočara ili fokusiranjem kroz različite delove samog dioptriskog stakla.
Sličnost sa bifokalnim staklima je u tome što i jedna i druga omogućavaju korekciju vida na različitim udaljenostima. Međutim, progresivna stakla su značajno poboljšanje u odnosu na bifokalna jer ne sadrže vidljive linije koje razdvajaju zone. Ova nevidljiva podela pruža estetski ugodniji izgled i, što je još važnije, prirodniji osećaj gledanja. Kod bifokalnih stakala, promene između dve zone (blizina i daljina) za gledanje mogu biti nagle, što stvara osećaj „skakanja“ slike, dok je kod progresivnih stakala prelaz u svim zonama postepen i vrlo komforan.
Prednosti i mane progresivnih stakala
Korišćenje progresivnih stakala donosi niz prednosti.
- Prvo, omogućavaju korisnicima da koriste samo jedan par naočara za sve aktivnosti – čitanje, rad na računaru, gledanje televizije ili vožnju. Ova univerzalnost je izuzetno korisna za ljude koji ne žele da menjaju naočare svaki put kad se prebacuju sa jednog zadatka na drugi.
- Druga prednost je estetska – progresivna stakla izgledaju kao obične monofokalne naočare jer nemaju vidljive podeljene zone, što ih čini modernijim i diskretnijim.
- Treću prednost progresivnih stakala predstvalja mogućnost individualne proizvodnje (customer made) stakala za svakog posebnog pacijenta u zavisnosti od navika života, profesije i sklonosti. Naime, dva pacijenta sa hipotetički istom dioptrijom i razmakom zenica nikada neće imati ista progresivna stakla, s obzirom da se ona uvek prilagođavaju vrsti života svakog pacijenta ponaosob. Ovi parametri se dobijaju na osnovu prethodnog razgovora sa pacijentom i popunjavanjem posebnog upitnika koji se individualno dostavlja fabrici stakala pre svake proizvodnje.
Pored ovih prednosti, važno je napomenuti i neke mane progresivnih stakala.
- Početni period prilagođavanja može biti izazovan za mali broj korisnika (do 2% svetske populacije), posebno one koji prvi put prelaze sa monofokalnih ili bifokalnih stakala. Tokom ovog perioda, koji može trajati od nekoliko dana do mesec dana, korisnici mogu iskusiti osećaj vrtoglavice, izobličenja slike ili zamagljenog vida dok se kreću ili menjaju pravac gledanja. Ove poteškoće obično nastaju zbog toga što mozak treba da se navikne na prelazak između različitih dioptrijskih zona unutar jednog sočiva. Da bi se olakšao ovaj proces, preporučuje se postepeno povećavanje vremena nošenja progresivnih stakala tokom prvih nekoliko dana bez kombinovanja sa starim naočarima.
Posebno je važno naglasiti da je kod CUSTOMER MADE progresivnih stakala period privikavanja mnogo kraći i da postoji garancija proizvođača na privikavanje.
- Jedan od potencijalnih nedostataka progresivnih stakala je i za nijansu uže vidno polje u poređenju sa monofokalnim staklima. Međutim, većina ljudi se s vremenom navikne na ovaj specifičan način korišćenja stakala, te mnogi korisnici smatraju da je manji kompromis u širini vida daleko vredan koristi koje progresivna stakla pružaju.
Kome se preporučuju progresivna stakla?
Što se tiče preporuka, progresivna stakla su odličan izbor za ljude koji žele sveobuhvatno rešenje za korekciju vida na svim udaljenostima. Preporučuju se osobama koje vode aktivan život, rade na različitim zadacima u toku dana, i žele da izbegnu neugodnost konstantnog menjanja naočara. Idealna su za profesije koje zahtevaju fokusiranje na različite udaljenosti, poput lekara, profesora, advokata, zanatlija ili inženjera, kao i za mnoge sportove i hobije, jer omogućavaju brzo prilagođavanje u zavisnosti od situacije – čitanje dokumenata, gledanje u monitor ili posmatranje udaljenih objekata.
U konačnici, iako mogu zahtevati određeno vreme za prilagođavanje, progresivna stakla predstavljaju najsavršenije praktično i estetski privlačno rešenje za ljude koji traže naočare koje će im pružiti jasan vid na sve udaljenosti. Napredna tehnologija izrade ovih stakala čini ih jednim od najpopularnijih izbora za osobe sa prezbiopijom, obezbeđujući udobnost, funkcionalnost i moderan izgled u svakodnevnoj upotrebi.