ULTRAZVUK KOŠTANO-MIŠIĆNOG SISTEMA: BRZA I PRECIZNA DIJAGNOSTIKA POVREDA I OBOLJENJA
Ultrazvuk koštano-mišićnog sistema je neinvazivna, sigurna i visoko precizna dijagnostička metoda koja omogućava detaljan uvid u stanje mišića, tetiva, ligamenata, zglobova i okolnih mekih tkiva. Ovaj pregled je posebno koristan za dijagnostiku povreda, inflamatornih i degenerativnih promena, kao i za praćenje postoperativnog oporavka. Ultrazvučni pregled koštano-mišićnog sistema omogućava lekarima da brzo i efikasno postave tačnu dijagnozu i započnu adekvatno lečenje.
Šta je ultrazvuk koštano-mišićnog sistema?
Ultrazvuk koštano-mišićnog sistema je slikovna dijagnostička metoda koja koristi zvučne talase visoke frekvencije kako bi omogućila detaljan prikaz mekih tkiva i struktura koje okružuju kosti i zglobove. Ova metoda se koristi za procenu različitih stanja, uključujući povrede mišića, rupture tetiva, uganuća ligamenata, inflamatorne promene i prisustvo tečnosti u zglobovima.
Kada je potrebno uraditi ultrazvuk koštano-mišićnog sistema?
Ultrazvuk koštano-mišićnog sistema se preporučuje u sledećim slučajevima:
- Povrede mišića, tetiva i ligamenata – Istegnuća, rupture, parcijalne ili potpune povrede.
- Bol u zglobovima – Otkrivanje artritisa, burzitisa, tendinitisa i drugih inflamatornih stanja.
- Otok i crvenilo u predelu zglobova – Mogu ukazivati na upalne ili infektivne procese.
- Prisustvo slobodne tečnosti u zglobovima – Može biti posledica povreda, artritisa ili infekcije.
- Sindromi prenaprezanja – Problemi koji nastaju usled prekomerne fizičke aktivnosti, kao što su teniski lakat ili sindrom karpalnog tunela.
- Procena postoperativnog oporavka – Prati zarastanje tkiva i eventualne komplikacije nakon operacija.
- Praćenje hroničnih oboljenja mišićno-koštanog sistema – Kao što su reumatska oboljenja i degenerativne bolesti.
Kako se izvodi ultrazvuk koštano-mišićnog sistema?
Pregled se izvodi dok pacijent leži ili sedi, zavisno od regije koja se analizira. Lekar nanosi gel na kožu kako bi poboljšao prenos ultrazvučnih talasa i zatim sondom prelazi preko oblasti koja se pregleda. U nekim slučajevima, pacijent može biti zamoljen da pomera određeni deo tela kako bi se analizirale strukture u pokretu. Postupak traje oko 15-30 minuta, potpuno je bezbolan i ne zahteva posebnu pripremu.
Koji delovi tela se mogu pregledati ultrazvukom koštano-mišićnog sistema?
Ultrazvučna dijagnostika koštano-mišićnog sistema obuhvata pregled različitih regija tela, uključujući:
- Rameni zglob – Dijagnostika rotatorne manžetne, burzitisa i tendinitisa.
- Lakatni zglob – Sindrom teniskog ili golferskog lakta.
- Zglobovi šake i prstiju – Sindrom karpalnog tunela, artritis i upalne promene.
- Kukovi – Pregled kod novorođenčadi za otkrivanje razvojnog poremećaja kuka, kao i kod odraslih za otkrivanje upalnih ili degenerativnih promena.
- Kolena – Otkrivanje povreda ligamenata, meniskusa i prisustva slobodne tečnosti u zglobu.
- Zglobovi stopala i Ahilova tetiva – Dijagnostika povreda i upalnih stanja.
Zašto je važno raditi ultrazvuk koštano-mišićnog sistema?
Ultrazvučni pregled omogućava brzu, preciznu i neinvazivnu dijagnostiku različitih povreda i oboljenja mišićno-koštanog sistema. Rano otkrivanje problema omogućava pravovremeno lečenje, smanjuje rizik od komplikacija i ubrzava oporavak. Ako imate bolove, otoke, ukočenost ili ograničenu pokretljivost, ultrazvuk može biti ključan korak ka uspostavljanju tačne dijagnoze i primeni adekvatne terapije.
Ultrazvuk mekih tkiva
Ultrazvučnom dijagnostikom mekih tkiva dobija se uvid u stanja i bolesti, pljuvačnih žlezda, štitaste žlezde, limfnih žlezda vratne regije, pazušnih i preponskih limfnih žlezda, kože i potkožnih tkiva.
Ultrazvuk koštano-mišićnog sistema
Ultrazvučni djagnostika koštano-mišićnog sistema omogućava uvid u stanje mišića, zglobova, tetiva, ovojnica zglobova, pratećih struktura zglobova (burzi), ligamenata i drugog.
Ultrazvuk
abdomena
Ultrazvučnom dijagnostikom abdomena stiče se uvid u strukturu visceralnih organa – bubrega, jetre, žučne kese, slezine, pankreasa, mokraćne bešike, prostate, retroperitonealnih limfnih čvorova.
Ultrazvuk štitaste žlezde
Ultrazvučni dijagnostikom štitaste žlezde dobija se uvid u žlezdano tkivo žlezde i odnose žlezde sa okolnim strukturama.
Ultrazvuk dojki
Ultrazvučnom dijagnostikom dojki se stiče daje uvid u žlezdano tkivo dojki, podležućeg masnog tkiva, ligamenata, limfnih nodusa dojke i aksile.

Dr Nikola Komazec
Dr Nikola Komazec u poliklinici Dzinic obavlja ultrazvučne preglede:
gornjeg i donjeg abdomena,
štitaste žlezde,
mekih tkiva,
osteomuskularnog sistema,
kolor dopler karotidnih arterija
Prepoznat kao veliki stručnjak u oblasti radiologije, Dr Komazec svojim trudom, zalaganjem i posvećenim odnosom prema pacijantima pruža odličnu uslugu u okviru Džinić Poliklinike.
Učesnik je velikog broja međunarodnih projekata i studija, od kojih su samo neki "Discharge" i "Trivalu".

Dr Dragica Putnik Ješić
Dr Dragica Putnik Ješić je rođena 1978. godine u Novom Sadu gde je završila osnovnu školu, gimnaziju i Medicinski fakultet Univerziteta u Novom Sadu.
Zvanje specijaliste radiologije stekla je 2018. godine na Medicinskom fakultetu u Novom Sadu, dok je diplomu uže specijalizacije iz angiologije stekla 2024. na Medicinskom fakultetu u Beogradu.
Od 2005. godine radi u Univerzitetskom kliničnom centru Vojvodine, sa trenutnom pozicijom Šefa neinvazivne vaskularne dijagnostike.
Aktivno učestvovala kao predavač na više škola i kurseva iz oblasti dopplera.
Svoje znanje i veštine usavršava na brojnim domaćim i međunarodnim skupovima.
Govori engleski jezik.