U Poliklinici Džinić radimo
KAKO IZDGLEDA KOMPLETAN OFTALMOLOŠKI PREGLED?
Svaki očni pregled sastoji se iz nekoliko delova a omogućava nam da precizno odredimo dioptriju, izmerimo očni pritisak, pregledamo očno dno, žutu mrlju i vidni živac.
RAZGOVOR SA OFTALMOLOGOM
Očni pregled započinjemo razgovorom. Vaš oftalmolog će Vam prvo postaviti nekoliko bitnih pitanja vezanih za zdravlje vaših očiju, probleme koje imate sa vidom, opšte zdravlje vašeg organizma kao i lekove koje uzimate.
ODREĐIVANJE DIOPTRIJE I VIDNE OŠTRINE
U Očnim centrima Džinić prvo Vam kompjuterski odredimo dioptriju a potom tako dobijenu dioptriju proverimo naočarima sa odgovarajućim dioptrijskim staklima. Stakla, od kojih svako ima svoju dioptiju, mogu se menjati na naočarima vrlo lako.
Radiologija je deo medicine koja koristi neinvazivno snimanje unutrašnjosti organa radi otkrivanja bolesti i povreda sa ciljem pravovremene terapije. Primenjuje se kako u dijagnostici određenih indikacija tako i u prevenciji bolesti unutrašnjih organa.
Dijagnostika ultrazvukom znatno olakšava rad lekarima i omogućava postavljanje vrlo preciznih dijagnoza.
Koristi se za stvaranje slike unutrašnjih telesnih struktura – mekih tkiva, muskouloskeletnog sistema, abdomena, dojki, štitaste žlezde.
Estetska medicina je preventivna grana medicine koja je zasnovana na činjenici da sa negom kože treba početi što ranije jer se već nakon tridesete godine usporavaju procesi regeneracije. Ona predstavlja novi trend u modernoj medicini jer pacijenti ne samo da žele da budu dobrog zdravlja, već žele da uživaju u životu što je više moguće, da budu fit i da minimiziraju efekte normalnog starenja.
Sa starenjem se gubi mladalački izgled što ljudima ozbiljno može ugroziti samopouzdanje. Znaci starenja različito se manifestuju na licima ljudi; neko ima sitne tek vidljive bore dok neki ljudi poprimaju zabrinut ili „tužan“ izgled. Ako Vaše lice ne odaje i Vaš karakter sigurno ćete se osećati loše i prema okolini možete slati pogrešnu poruku. Jedna od najvažnijih nuspojava nehirurških metoda podmlađivanja je i dobar osećaj koji se javlja u Vama, jer znate da ste učinili nešto dobro za svoju kožu i za sebe.
Kardiologija je specijalizacija interne medicine koja se bavi prevencijom, dijagnostikom, davanje prave terapije za bolesti srca i krvnih sudova. Na osnovu ličnog zahteva, ličnih potreba ili po preporuci porodičnog lekara potrebno je uraditi kardiloški pregled. Najčešći simptomi koji nas dovode kod kardiologa su: bol i pritisak u grudima, otežano disanje, oticanje potkolenica, osećaj lupanja srca, nesvest, vrtoglavica, povišen krvni pritisak itd. Sve većim stresom koji nam nameće okruženje i tempo života, javlja se i veća potreba za češćim i ranijim posetama kardiologu i u ranijoj zivotnoj dobi.
Kardiološki pregled podrazumeva razgovor sa pacijentom oko njegovog subjektivnog osecaja i razloga dolaska, istoriju nekih drugih bolesti ako je bilo, kao i porodičnu anamnezu. Pregled podrazumeva detaljan i opširan razgovor sa pacijentom o aktuelnim tegobama, fizikalni pregled (opipavanje, slušanje rada srca, merenje krvnog pritiska), EKG i plan daljih ispitivanja – ultrazvuk srca, test opterećenja i holter EKG i krvnog pritiska.
Onkologija je specijalizovana grana medicine i interdisciplinarna nauka koja se bavi uzrocima, faktorima, prevencijom, dijagnostikom i opštom prirodom pojave, rasta i davanjem prave terapije za tumor. Nažalost, u današnje vreme ima sve veći značaj iz godine u godinu uzimajući u obzir porast broja obolelih od malignih bolesti.
Pored patologa, učestvuju radiolozi, endoskopisti, specijalisti nuklerane medicine. Budući da su operativni postupci, zračenje, hemioterapija, hormonalna terapija i imunoterapija ključne metode za suprotstavljanje tumorima, u tretmanu onkoloških pacijenata ističu se pre svega hirurške disciplne, radioterapija, hematologija, imunologija i interna medicina. Specijalista onkologije u saradnji sa lekarima drugih specijalnosti bavi se dijagnostikom i terapijom protiv malignih oboljenja. Onkolog ima ulogu u praćenju pacijenta od postavljanja dijagnoze karcinoma pa sve do završetka specifičnog terapijskog procesa.
Razni pregledi i intervencije
Ultrazvučnom dijagnostikom abdomena stiče se uvid u strukturu visceralnih organa – bubrega, jetre, žučne kese, slezine, pankreasa, mokraćne bešike, prostate, retroperitonealnih limfnih čvorova.
Ultrazvučni dijagnostikom štitaste žlezde dobija se uvid u žlezdano tkivo štitaste žlezde i odnose žlezde sa okolnim strukturama.
Ehokardiografski pregled ili ultrazvuk srca (EHO srca) je neinvazivna metoda kojom se omogućava otkrivanje oboljenja srčanog mišića, srčanih zalistaka i velikih krvnih sudova srca.
Test fizičkog opterećenja (ergometrija) je neinvazivna dijagnostička metoda, kojom se utvrđuje uticaj fizičkog opterećenja na srčani rad.
Porodični lekar ili lekar opšte prakse je neko ko kompletno sagledava sliku pacijenta na dnevnom, nedeljnom ili mesečnom nivou i koji prati svoje pacijente.
Popularno „ultrazvuk“ karotidnih arterija je neinvazivna dijagnostička metoda kojom se vrši pregled krvnih sudova koje su odgovorni za dopremanje krvi mozgu.
Dalekovidost i kratkovidost su stanja koja se česta u oftalmološkoj praksi. Kratkovidost se često dijagnostikuje i pre 20. godine i stvara problem gledanja objekata koji su udaljeni, dok dalekovidost stvara problem sa objektima koji su blizu i često se manifestuje prilikom čitanja. Dalekovidost je obično rezultat ravne rožnjače ili kratke očne jabučice, što uzrokuje da se svetlost indirektno fokusira na mrežnjaču.
Astigmatizam je uobičajena vrsta refrakcione greške. To znači da je neki deo vašeg oka (bilo rožnjača ili sočivo) zakrivljeniji nego što bi trebalo da bude.
Ovaj izmenjeni oblik očiju čini vaš vid zamućenim. Većina slučajeva astigmatizma može se lečiti korektivnim sočivima kao što su naočare ili kontaktna sočiva.
Suvo oko nastaje kada oči proizvode premalo suza ili suze ispare prebrzo.
Stanje može uticati na jedno ili oba oka. Promene načina života mogu pomoći, ali u teškim slučajevima, osobi će možda biti potrebni lekovi ili operacija.
Tretman za uklanjanje bora na čelu i oko očiju je efikasno uklanja bore na čelu, bore nastale mrštenjem te sitne bore oko očiju.
Dodatno može ukloniti bore na nosu, zatim podignuti obrve, uglove usana ili zategnuti vrat.
Fileri su specijalno proizvedeni gelovi, koji sadrže visok procenat hijaluronske kiseline. Imaju stimulativni efekat na okolno tkivo, što znači da i posle njihove resorpcije koža ostaje u mnogo boljem stanju nego što je bila pre aplikacije. Koža je osvežena i ublaženih bora, a kod mlađih žena upotrebom dobre tehnike dolazi i do potpunog nestanka bora.
Biorevitalizacija je injekciona metoda revitalizacije i podmlađivanja kože kojom se direktno u kožu ubrizgavaju hijaluronska kiselina, aminokiseline, vitamini i peptidi koji učestvuju u izgradnji kolagena.
Klinička onkologija uključuje prevenciju, ranu detekciju, dijagnostiku malignih tumora.
Specijalista onkologije u saradnji sa lekarima drugih specijalnosti bavi se dijagnostikom malignih oboljenja.
Holter EKG je neinvazivni kardiološki pregled kojim se snima električna aktivnost srca (EKG) tokom 24 časa dok je holter pritiska mobilni uređaj koji automatski meri krvni pritisak u periodu od 24 časa u pravilnim vremeskim razmacima.
Tretman sopstvenom plazmom je poznat i kao vamirski tretman, tretman sopstvenom krvlju ili tretman trombocitima. Za veoma kratko vreme postao najpopularnija estetska procedura, zahvaljujući snažnim efektima koje ima u pogledu regeneracije i podmlađivanja kože. Koža je nakon tretmana sjajna, blistava, ten ujednačen.